Szkolny ''Klub Włóczykija'' ruszył w drogę...
Data: 29-09-2017 o godz. 11:49:23
Temat: Szkoła Podstawowa


Szkolny „klub Włóczykija” wyruszył na pierwszą wyprawę rowerową „Szlakiem krobskich zabytków”. Wrześniowa pogoda nam sprzyjała. W dobrych nastrojach ruszyliśmy do Krobi aby przyjrzeć się bliżej zabytkom, które wielokrotnie mijamy i nie zastanawiamy się nad ich historią.

logoFotorelacja

W większości są to obiekty sakralne czyli ściśle związane z wiarą chrześcijańską. Na początek zobaczyliśmy romański kościół św. Idziego (XII w.) dzisiaj pełniący funkcję kaplicy cmentarnej a niegdyś będący kościołem parafialnym. Następnie przejechaliśmy pod otoczony fosą Urząd Stanu Cywilnego, gdzie znajdował się kiedyś zamek biskupi stojący na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Kolejnym punktem wyprawy był krobski rynek, na którym oczywiście stoi dziewiętnastowieczny neoromański ratusz z tablicą ku czci powstańców wielkopolskich oraz miejscem upamiętniającym masową egzekucję w dniu 21 października 1939 roku. Następnie pojechaliśmy przyjrzeć się Kościołowi Świętego Ducha (XVIII w.) Ostatnim punktem wycieczki był park i znajdujący się tam pałac arcybiskupów poznańskich oraz barokowy Kościół Parafialny św. Mikołaja (XVIII w.) Po zwiedzeniu wszystkich punktów naszej wyprawy, będąc w parku nie można było nie „zaliczyć” jeszcze jednej atrakcji – placu zabaw.

Na zakończenie – po „uczcie duchowej”, nadszedł wreszcie czas na „coś dla ciała” a więc wizytę w pizzerii, gdzie wszyscy uczestnicy wyprawy mogli zjeść dania kuchni włoskiej.

Katarzyna Szafrańska

Włodzimierz SkopińskiArtykuł jest z SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH
https://gimpudliszki.pl

Adres tego artykułu to:
https://gimpudliszki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1729