SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH Dziennik Internetowy 
  Login or Zarejestruj się
•  Home  •  Dokumenty Szkoły  •  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  • KONTAKT  • Przetargi  • Ochrona Danych Osobowych  •
 Godło Polski 
 Szkoła Partnerska 
FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULE EILENBURG
Historia współpracy.
 Innowacje 
2015/2016
- Innowacje „Matematyka praktyczna, inspirująca, czarująca – matematyka inaczej…”

2014/2015
- Kęs z sensem
- Magia czytania
- Magiczny świat papieru…
- Razem możemy więcej
- Równe szanse – równy start
 Ankiety 
Czy Święto Latawca było fajna imprezą?

Tak, super...
Fajne
Takie sobie
Raczej słabe
Nie fajneWyniki
Ankiety

Głosów: 169
Komentarzy: 285
 Menu 
· Strona główna
· Absolwenci
· Kontakt
· Ankiety
· Archiwum
· Bmi
· Downloads
· Dziennik użytkownika
· FAQ
· Forum
· Kalendarz
· mtsf
· Przetargi
· Recenzje
· Sekcje
· Szukaj
· Top
· Twoja opinia
· Twoje konto
· Web Links
· Wyślij Newsa
· Zawartość
 Szczęśliwy Numer 
na dzień:       ®

25.09.2018

Regulamin
 Kogo my tu mamy? 
Witaj!

anonimowy

Nick
Hasło
KodKod
Podaj Kod
Zarejestruj

Członkostwo:
Ostatni: cai1234
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 1441

Online [34]:
Gości: 34
Użytkowników: 0
Odwiedzin:
Dzisiaj: 8464
Wszystkich: 19461329
 Info od Admina 
  ZSPiG: Dzień bez papierosa 
ZSPiGW ramach propagowania zdrowego stylu życia wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły przygotowano gazetkę informacyjną.

"Dlaczego nigdy nie jest za późno by skończyć z nałogiem" materiał w niej zawarty przedstawiał skutki oraz koszty, z którymi warto się zapoznać jeśli się jest uzależnionym lub pociąga kogoś uleganie nałogowi. Gdyż koszty nałogu dotyczą wielu sfer.
Wśród uczniów klas starszych p. mgr B. Hądzlik zaproponowała i przeprowadziła konkurs na monolog, „Dlaczego nie warto palić papierosów?" Temat cieszył się dużym powodzeniem i najlepsze monologi zostały zaprezentowane na forum i wysoko nagrodzone.

B. Cebulska-KempiakAutor: Marcin DOLATA
Dlaczego nie będę palić papierosów? Na to pytanie jest dużo odpowiedzi. Już sam skład papierosa zniechęca mnie do palenie. W dymie z papierosów znajdują się: arsen, który jest stosowany jako trutka na szczury, cyjanowodór, gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych, polon, radioaktywny pierwiastek, czy nikotyna, która działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych i zwiększa ciśnienie w krwi. Poza tym nałogowe palenie osłabia czynności narządów zmysłów – wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia.
Palenie także osłabia potencję, jest często przyczyną nerwic płciowych. Papierosy są jedynym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Nowotwory złośliwe czy zawał serca spowodowane paleniem to choroby, których można uniknąć, a na które palacze sami siebie skazują. Palenie papierosów przypomina rosyjską ruletkę – nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginąć. Statystyki w Polsce nie są zadowalające, ponieważ około 9 mln Polaków to nałogowi palacze, około 54% z nich wypala dziennie około 11-20 papierosów.
Na świcie natomiast co roku umiera z powodu chorób tytoniowych około 4 mln palaczy, codziennie umiera mniej więcej 11tys. palących. W Polsce rocznie z powodu tych chorób umiera aż 70tys. palaczy. Te dane przekonują mnie dostatecznie, by nigdy nie sięgnąć po papierosy. Ale jakby tego było mało, mogę dodać, że nie zamieram czynić szkody innym, tak jak to czynią palacze, gdyż dym tytoniowy szkodzi także osobom postronnym – jest to tak zwane palenie bierne. Papierosy szkodzą też urodzie – szara cera, poszerzone pory, łamliwe włosy, zmarszczki to widok, który ukazuje się palaczom codziennie w lustrze. Pozostaje mi tylko napisać, że w związku z w/w argumentami nie mam zamiaru palić tytoniu.

Autor: Izabela RACHWAŁ
Dlaczego nie będę paliła papierosów?- Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nie będę paliła papierosów, ponieważ chcę długo i w pełni cieszyć się życiem. Niestety dla nałogowych palaczy długie i normalne życie jest niemożliwe. Według danych Świetowej Organizacji Zdrowia na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej osób palących niż niepalących. Na raka gardła i krtani od 5,4 do 8,2 razy więcej palaczy. Na nowotwory układu pokarmowego osoby palące umierają 2,8 razy częściej niż osoby niepalące. Chciałabym także ładnie wygłądać i podobać sią chłopakom. Jednak palenie tytoniu ma duży wpływ na nasz wygląd. Od papierosów skóra rąk staje się ciemnożółta, a czasami nawet brązowa. Zmiany widoczne są także na skórze twwaarzy. Przybiera ona barwę szarą, traci jędrność i nsprawia wrażenie dużo starszej niż jest w rzeczywistości. Moim największym marzeniem jest w przyszłości założenie rodziny.
Niestety palenie papierosów także na to ma ogromny wpływ. Nałogowe palenie osłabia potencję, jest często przyczyną nerwic płciowych. U wielu kobiet wywołuje zaburzenia cyklu miesiączkowego. Jest trzykrotnie częściej niż inne czynniki przyczyną występowania poronień i dziesięciokrotnie bezpłodności, a także przedwczesnych i patologicznych porodów. Jeśli w przyszłości bym paliła papierosy, moje dziecko byłoby zmuszone do tak zwanego palenia biernego, czyli wdychania dymu tytoniowego pochodzącego z papierosów wypalanych przez inne osoby. Dym taki dla dziecka jest bardziej szkodliwy niż dym wdychany przez samego palącego. Wtedy moje dziecko częściej zapadałoby na zapalenie oskrzeli i byłoby większe niebezpieczeństwo wystąpienia u niego astmy.
Chciałabym także przedstawić inne zagrożenia wynikające z palenia tytoniu oraz szkodliwość poszczególnych składników samych papierosów oraz dymu papierosowego. Stopień szkodliwości palenia tytoniu zależy pryede wszystkim od wwieku palacza, od indywidualnych cech jego organizmu, no i oczywiście od liczby i jakości wypalanych papierosów. Przez specyficzne działania na poszczególne układy składniki tytoniu wywierają szkodliwy wpływ na organizm, powodując nie tylko występowanie chorób, lecz przede wszystkim zmniejsza sprawność fizyczną oraz funkcjonalną ustroju palacza. Nałogowe palenie osłabia czynności narządów zmysłów-wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia.
Nikotyna powoduje niedobór tlenu, znacznie zmniejsza wytrzymałość mięśni, zwłaszcza na długotrwałe wysiłki oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Nikotyna jest szybko wchłaniana do krwi przez błonę śluzową jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Uszkadza układ krążenia, kład nerwowy oraz pokarmowy. Zaburza trawienie i wchłanianie substancji pokarmowych, zwłaszcza witamin. Znacznie zmniejsza odporność organizmu.
Innym składnikiem dymu tytoniowego jest CO2, który blokuje hemoglobinę przenoszącą tlen w organizmie. W rezultacie wywiera on szkodliwy wpływ na układ sercowo-naczyniowy zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy oraz zawału serca.
Rakotwórcze smoły tytoniowe, których w dymie papierosowym znajduje się 13 postaci związków, zagrażają całemu organizmowi, a najbardziej płucom i górnym drogom oddechowym. Najniebezpieczniejszą z tych substancji jest benzopiren.
Z innych związków zawartych w papierisach można wymienić cyjanowodór(zwany kwasem pruskim). Jest on łetwo wchłaniany przez błonę śluzową, wywiera działanie pobudzające na ośrodek naczyniowo-ruchowy i oddechowy w mózgu, a w większyyych dawkach blokuje oddychanie tkankowe poprzez zredukowanie ilości hemoglobiny łączącej się z tlenem. Jeden papieros zawiera około 0,03 mg cyjanowodoru. Jest tto ilość niegroźna dla życia, ale u nałogowców może być powodem zatruć i takich objawów jak: wymioty, nudności, bóle głowy.
Kwasy: octowy, mrówkowwy i chlorowodorowy działają drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej, układu pokarmowego i oddechowego upośledzając ich czynności.
Pyły, których koncentracja w dymie papierosowym jest prawie milion razy więąksza niż w najbardziej zanieczyszczinym powietrzu, powodują odkładanie się cząsteczek węgla w węązłach chłonnych, które przestają pełnić funkcję barieryy obronnej przed zakażeniami dróg oddechowych. Olejki eteryczne, alkohol metylowy, tlenek azotu, amoniak drażnią i często uszkadzają błony śluzowe układu oddechowego, wywierają destrukcyjny wpływ na pracę serca oraz na nerwy wzrokowe.
Dym papierosowy ułatwia też przenikanie alergenów oddechowych, czynników środowiska zewnętrznego, wpływających drażniąco i uszkadzająco na układ oddechowy, co jest jednym z powodów występowania często u palaczy astmy oskrzelowej. Młodzież paląca częściej zapada na przeziębienie, grypę i nieżyt górnych dróg oddechowych.
Myślę, że w tej wypowiedzi przytoczyłam wiele argumentów, dzięki którym ja z pewnością nie będę palić tytoniu. Mam nadzieję, że Wy także zdajecie sobie sprawę z zagrożeń wynikających z palenia i nigdy nie sięgniecie po papierosa, bo naprawdę nie warto wchodzić w nałóg.

Autor: Sylwia Brzeskot
"Nie Będe Paliła Papierosów"
Nie będe palić papierosów ponieważ jest to bardzo szkodliwe dla życia. W papierosach znajdują się szkodliwe substancje takie jak nikotyna należąca do środków najbardziej trujących, znajdują się również substancje smołowe tworzące się podczas spalania tytoniu, wywołuja raka języka, krtani, płuc, pęcherza moczowego. Ludzie palący papierosy chorują na wiele chorób takich jak:
-przewlekłe zapalenie oskrzeli
-rozedma płuc
-stany zapalne oraz wrzody żołądka
-choroby wieńcowe
-rak płuc, jamy ustnej i gardła
-uszkodzenia płodu.
Kobiety w ciąży powinny dbać o siebie a szczególnie o rozwój swojego maluszka. Palenie papierosów może zaszkodzić rozwojowi płodu. Rak płuc jest najczęstrzym nowotworem złośliwym występujacym u mężczyzn. Aż 85% przypadków zachorowań na raka płuc ma związek z paleniem. Prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby wzrasta wraz z długością okresu palenia oraz ilościa wypalanych dziennie papierosów. Włosy palacza matowieją, a cera staje się sucha i przybiera szarawy odcień. A ponieważ jestem dziewczyną chcę podobać się chłopakom, będe dbała aby moja cera tak niewygladała. Tytoń szybko powoduje uzależnienia, z których trudno się wyzwolić. Dym papierosowy powoduje dyskomfort oraz ostre chroniczne schorzenia.
Bardzo niebedzpieczne dla zdrowia jest tzw.palenie bierne, czyli wdychanie dymu tytoniwego pochodzącego z papierosów wypalanych przez inne osoby. Dym taki zawiera więcej nikotyny ciał smolistych i tlenków węgla niż dym wdychany przez samego palącego. Dzieci rodziców palących częściej zapadają na zapalenie oskrzeli oraz astmę. Szczególną wrażliwość na działanie nikotyny wykazuja organizmy młode, będące w okresie rozwoju. Pierwsze kontakty z nikotyną moga wywołać ostre zatrócia, których objawami są:
-nudności
-wymity
-zawroty i bóle głowy.
Z czasem organizm przyzwyczja się do nikotyny ale uwidaczniają się ujemne skutki jej działania. Ja uważam, że wbrew krążącym opiniom zerwanie z tym nałogiem jest możliwe. Zależy ono od stanowczości i silnej woli. Tytoń jest przyczyną tysiecy zgonów rocznie. Przecietna długość jednego na dziesieciu palaczy jest o dwadzieścia lat krótsza. Oprócz chorób jakie wywołuje palenie papierosów, jest także nadszarpnięcie budżetu i wpędzenie młodego człowieka lub jego rodziny w długi.
Schorzenia, których przyczyną jest tytoń prowadzą do ogromnych wydatków na leczenie, które obciąża podatników i państwowy system ochrony zdrowia. Tytoń upośledza zmysł, węch i smak. Używanie tytoniu prowadi do niewydolności oddechowej i zmniejsza wydolność fizyczną i seksualna, powoduje impotencję u mężczyn, a u kobiet może byc przyczyną ciąży pozamacicznej, poronień samoistnych oraz zaburza rozwój płodu. Dzieci są szczególnie wrażliwe na dym z papierosów palonych w ich obecności.
Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków miękkich (haszysz) lub twardych na ogół zaczynały od uzależnienia się od tytoniu. Młodzieży tytoń często kojarzy sie z buntem lub ukryta rebelią, przeciwko autorytetom i społeczeństwu jako całości. W wielu miejscach, takich jak środki transportu publicznego i ogólnie przestrzeń publiczna, palenie jest generalnie zabronione. Stało się ono czynnością, której dokonuje sie po kryjomu, w wyodrębionym miejscu przy coraz większej świadomości zagrożeń. Badania nad wpływem palenia tytoniu na zdrowie człowieka są prowadzone od 1950roku.
Obecnie znanych jest około 5000 składników, które występują w dymie tytoniowym. Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że nie na wszystkie działa ona w jednakowym stopniu. Stopień odporności zwierząt na nikotyne jest odwrotnie proporcjonalny do stopnia rozwoju ich układu nerwowego np. ameby nie giną nawet poddane działaniu 1% roztworu nikotyny. Z kolei pijawki przyssane do ciała nałogowego palacza gina szybko zatrute nikotyną wyssaną z jego krwi. Ze zwierząt zmiennocieplnych szczególnie wrażliwe na działanie nikotyny są żaby.
Wysłano dnia 01-12-2006 o godz. 08:37:03 przez jastpa
 
 Pokrewne linki 
· Więcej o ZSPiG
· Napisane przez jastpa


Najczęściej czytany artykuł o ZSPiG:
Dzień bez papierosa

 Oceny artykułu 
Wynik głosowania: 3.85
Głosów: 7


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


 Opcje 

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Associated Topics

GimpudliszkiZSPiG


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 1 komentarz | _SEARCHDIS
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


jianbin1230 (Wynik: 1)
przez 20160611caihuali dnia 30-12-2017 o godz. 03:04:50
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
jianbin1230<br /> <a href="http://www.uggoutlet-onlineclearance.us.com"> <strong>ugg outlet</strong></a> [www.uggoutlet-onlineclearance.us.com]<br /> <a href="http://www.michaelkorshandbags.in.net"> <strong>michael kors outlet</strong></a> [www.michaelkorshandbags.in.net]<br /> <a href="http://www.airforce1.us.com"> <strong>air force 1 shoes</strong></a> [www.airforce1.us.com]<br /> <a href="http://www.michaelkorsoutletclearanceinc.us.com"> <strong>michael kors outlet clearance</strong></a> [www.michaelkorsoutletclearanceinc.us.com]<br /> <a href="http://www.uggsboots.ca"> <strong>cheap ugg boots</strong></a> [www.uggsboots.ca]<br /> <a href="http://www.ralphlaurenpoloshirtss.us.com"> <strong>polo shirts</strong></a> [www.ralphlaurenpoloshirtss.us.com]<br /> <a href="http://www.coachoutletstore.com.co"> <strong>coach outlet store online</strong></a> [www.coachoutletstore.com.co]<br /> <a href="http://www.canadagooseoutlet-store.name"> <strong>canada goose outlet</strong></a> [www.canadagooseoutlet-store.name]<br /> <a href="http://www.uggbootsblackfridays.us.com"> <strong>ugg boots</strong></a> [www.uggbootsblackfridays.us.com]<br /> <a href="http://www.footballshirts.me.uk"> <strong>football shirts</strong></a> [www.footballshirts.me.uk]<br /> <a href="http://www.uggsoutletscheap.us.com"> <strong>ugg outlet</strong></a> [www.uggoutlet-onlineclearance.us.com]<br /> <a href="http://www.coachoutletcoachfactoryoutlet.us.com"> <strong>coach outlet</strong></a> [www.coachoutletcoachfactoryoutlet.us.com]<br /> <a href="http://www.christianlouboutin-outlet.me.uk"> <strong>christian louboutin shoes</strong></a> [www.christianlouboutin-outlet.me.uk]<br /> <a href="http://www.shoesjordan.net"> <strong>cheap jordans</strong></a> [www.shoesjordan.net]<br /> <a href="http://www.canadagoosesjackets.com.co"> <strong>canada goose jackets for women</strong></a> [www.canadagoosesjackets.com.co]<br /> <a href="http://www.michaelkorsoutletclearanceinc.us.com"> <strong>michael kors outlet online</strong></a> [www.michaelkorsoutletclearanceinc.us.com]<br /> <a href="http://www.coachoutlet-store.us.org"> <strong>coach outlet store</strong></a> [www.coachoutlet-store.us.org]<br /> <a href="http://www.coachoutletoutlet.us.com"> <strong>coach outlet online</strong></a> [www.coachoutletoutlet.us.com]<br /> <a href="http://www.truereligionjeanssale.com"> <strong>true religion outlet</strong></a> [www.truereligionjeanssale.com]<br /> <a href="http://www.salvatore-ferragamo.in.net"> <strong>ferragamo outlet</strong></a> [www.salvatore-ferragamo.in.net]<br /> <a href="http://www.airjordan4.org"> <strong>air jordan 4</strong></a> [www.airjordan4.org]<br /> <a href="http://www.hermesoutletonline.us.com"> <strong>hermes outlet</strong></a> [www.hermesoutletonline.us.com]<br /> <a href="http://www.nikeshoes-outlet.us.com"> <strong>nike shoes</strong></a> [www.nikeshoes-outlet.us.com]<br /> <a href="http://www.coachfactoryoutletstore.com.co"> <strong>coach factory outlet</strong></a> [www.coachfactoryoutletstore.com.co]<br /> <a href="http://www.chromeheartsoutletstore.us.com&

Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...


Web site powered by PHP-Nuke

JASTPA
2003

PUDLISZKI
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Tworzenie strony: 0.109 sekund

:: skyLineBlue phpbb2 style by Volize Web Solutions :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::