SZKOŁA PODSTAWOWA im. gen. Franciszka Dzierzykraja Morawskiego w PUDLISZKACH Dziennik Internetowy 
  Login or Zarejestruj się
•  Home  •  Dokumenty Szkoły  •  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  • KONTAKT  • Przetargi  • Ochrona Danych Osobowych  •
 Godło Polski 
 Szkoła Partnerska 
FRIEDRICH - TSCHANTER - OBERSCHULE EILENBURG
Historia współpracy.
 Innowacje 
2015/2016
- Innowacje „Matematyka praktyczna, inspirująca, czarująca – matematyka inaczej…”

2014/2015
- Kęs z sensem
- Magia czytania
- Magiczny świat papieru…
- Razem możemy więcej
- Równe szanse – równy start
 Ankiety 
Czy Święto Latawca było fajna imprezą?

Tak, super...
Fajne
Takie sobie
Raczej słabe
Nie fajneWyniki
Ankiety

Głosów: 169
Komentarzy: 297
 Menu 
· Strona główna
· Absolwenci
· Kontakt
· Ankiety
· Archiwum
· Bmi
· Downloads
· Dziennik użytkownika
· FAQ
· Forum
· Kalendarz
· mtsf
· Przetargi
· Recenzje
· Sekcje
· Szukaj
· Top
· Twoja opinia
· Twoje konto
· Web Links
· Wyślij Newsa
· Zawartość
 Szczęśliwy Numer 
na dzień:       ®

18.10.2018

Regulamin
 Kogo my tu mamy? 
Witaj!

anonimowy

Nick
Hasło
KodKod
Podaj Kod
Zarejestruj

Członkostwo:
Ostatni: john9
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 1446

Online [41]:
Gości: 41
Użytkowników: 0
Odwiedzin:
Dzisiaj: 5331
Wszystkich: 19695463
 Info od Admina 
  Szkoła Podstawowa: Z Daltonem w Pudliszkach 
Szkoła PodstawowaW ostatnim czasie, w mediach, prasie dużo słyszy się na temat indywidualizacji nauczania. Każde dziecko jest inne, ma odmienne potrzeby i indywidualną, niepowtarzalną drogę rozwoju.
Rodzicom, szczególnie uczniów klasy I szkoły podstawowej, z pewnością towarzyszą wątpliwości: jak zostanie zorganizowana praca, w jaki sposób przekazana będzie wiedza przez nauczyciela, mając tylu uczniów w klasie. Czy nauczyciel jest w stanie stworzyć każdemu z wychowanków równe szanse i możliwości rozwoju?
Na przeciw tym wątpliwościom wyszła dyrekcja i nauczyciele ZSPiG w Pudliszkach, wprowadzając w bieżącym roku szkolnym innowację pedagogiczną: "Edukacja daltońska w naszej szkole - odpowiedzialność, samodzielność, współpraca". Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wychowanie dziecka samodzielnego, zdolnego do podejmowania inicjatyw zgodnych z indywidualnym potencjałem rozwojowym oraz odpowiedzialnego za swoje decyzje i podejmowane działania.

Zobacz to na:Fotorelacja

Nie trzeba z pewnością nikomu tłumaczyć, że pierwszy etap edukacji jest okresem bardzo ważnym dla dalszego rozwoju osobistego, intelektualnego i społecznego dziecka. Każde dziecko rozpoczynające naukę w szkole posiada wrodzony potencjał, rozwija się według własnych możliwości. Dlatego bardzo ważny dla tych dzieci jest właściwy dobór form i metod pracy z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb oraz dostosowanie ich do poziomu rozwoju dziecka. Te wszystkie elementy zawiera plan daltoński. Ta forma edukacji podkreśla znaczenie odpowiedzialności za podejmowane zadania, samodzielnego uczenia się dzieci. Dzieci same muszą znajdować rozwiązania i same wykonywać zadania. Samodzielna praca bardzo dobrze działa na motywację. Dzieci z chęcią podejmują działania, wymagające ich aktywności. Kiedy wychowankowie pracują samodzielnie, mogą to robić na swoim własnym poziomie. Mam wtedy więcej czasu, by pomóc tym dzieciom, które tej pomocy potrzebują. - tłumaczy pani Anna Machowska, wychowawczyni klasy Ib ZSPiG w Pudliszkach, realizująca innowację pedagogiczną. Zgodnie z założeniami planu daltońskiego bardzo ważnym elementem jest wizualizacja. Oparta jest ona na tablicach, na których przy pomocy kolorów oznacza się między innymi: kolor dnia tygodnia, rozkład zajęć, harmonogram i przebieg wykonania poszczególnych zadań, organizację pracy zespołowej itd. Pozwala to dzieciom samodzielnie planować i monitorować efekty pracy. Każdy dzień oznaczony jest kolorem i każdego dnia dzieci przesuwają suwak na określony dzień. Dzięki temu dzieci zdobywają umiejętność rozróżniania dni tygodnia zanim jeszcze nauczą się je rozpoznawać i odczytywać ich nazwy. W naszej szkole na specjalnie przygotowanej tablicy umieszczone będą zdjęcia, imiona i nazwiska, a zadaniem uczniów będzie odnalezienie zapisu swojego imienia i nazwiska. Jestem przekonana, że ta czynność da możliwość mimowolnego poznawania liter.- dodaje pani Ewa Dechnik, wychowawczyni klasy Ia. Okazuje się, że dzięki tablicom dzieci są w stanie samodzielnie kontrolować zadania, które już wykonały. Równie ważnym elementem w edukacji daltońskiej są zegary, dzięki którym dzieci widzą upływający czas i wiedzą, że pora zakończyć wykonywane zadanie. Warto dodać, że nauczyciele są w pełni przygotowaniu do przeprowadzenia tego typu innowacji. Wychowawczynie uczestniczyły w doskonaleniu zawodowym, uzyskując Certyfikat "Pedagogika planu daltońskiego - zindywidualizowane metody pracy z dzieckiem".
Na początku czerwca, na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli ze szkoły podstawowej w Śmiglu uczestniczyły w zajęciach prowadzonych tą metodą w klasie III. Miały okazję zaobserwować wykorzystanie wszystkich elementów planu daltońskiego w edukacji.
Widząc zaangażowanie dyrekcji i nauczycieli można wywnioskować, że ta innowacja z pewnością odniesie zamierzony sukces. Mówiąc o sukcesie, mam na myśli rozwój indywidualny dziecka ze szczególnym uwzględnieniem jego potencjału i umiejętności.

Sylwia Kosowicz
Ewa Dechnik
Anna Machowska

Wysłano dnia 26-09-2015 o godz. 15:27:55 przez jastpa
 
 Pokrewne linki 
· Więcej o Szkoła Podstawowa
· Napisane przez jastpa


Najczęściej czytany artykuł o Szkoła Podstawowa:
Konkurs polonistyczny

 Oceny artykułu 
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


 Opcje 

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


Associated Topics

Szkoła Podstawowa


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować
Web site powered by PHP-Nuke

JASTPA
2003

PUDLISZKI
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Tworzenie strony: 0.115 sekund

:: skyLineBlue phpbb2 style by Volize Web Solutions :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::